Правителството планира 30-процентно увеличение на цените на винетните такси за леките автомобили, като новите тарифи трябва да влязат в сила от 1 август. Мярката е заложена в проекта на държавния бюджет за 2026 година и е част от пакет за увеличаване на бюджетните приходи и ограничаване на дефицита.
Според разчетите на Министерството на финансите, поскъпването на винетките, заедно с разширяването на обхвата на тол системата, трябва да донесе допълнителни приходи в размер на около 53 млн. евро в бюджета.
Ако предложението бъде окончателно прието, годишната винетка за лек автомобил ще поскъпне от сегашните 49,60 евро (97 лева) на 64,50 евро (126 лева).
Цената на тримесечната ще бъде 35,90 евро вместо 27,61 евро, а на месечната – 19,90 евро вместо 15,34 евро. Цената на седмичната винетка ще стане 10 евро вместо 7,67 евро. Уикенд винетката ще бъде на стойност 6,60 евро. Сега тя е на цена 5,11 евро. Цената на еднодневната винетка ще се повиши от 4,09 евро на 5,30 евро.
Предвижда се актуализация и на размера на компенсаторната такса за пътни превозни средства с общо тегло до или равно на 3,5 тона, която от 35,79 евро ще стане 46,50 евро.
Поскъпването е част от по-широк пакет от финансови мерки, представен от Министерството на финансите. Сред тях са още повишаване на максималния осигурителен доход, промени в осигурителните прагове и нови мерки за повишаване на приходите в бюджета.
Темата вече предизвика реакции сред шофьорите и транспортния сектор. Според тях увеличението ще натовари допълнително домакинствата и бизнеса на фона на нарастващите разходи за транспорт.
От своя страна правителството аргументира мярката с необходимостта от повече средства за поддръжка и развитие на републиканската пътна инфраструктура, както и с усилията за стабилизиране на публичните финанси.
Предстои предложенията да бъдат разгледани и обсъдени в парламента в рамките на дебатите по държавния бюджет за 2026 година.









