Художествена галерия „Димитър Добрович“ – Сливен притежава голяма сбирка от произведения, дело на бележития сливенски художник, педагог и изследовател Добри Добрев (1898 – 1973). В съхраняваните живописни композиции е представено историческото и културно минало на Сливенска област – творбите пресъздават облика на града през първата половина на изминалия век, а също и измененията, настъпили в него, както и характерните за местното население занаяти и поминъци, начин на живот и редица бележити личности – културни дейци и общественици, оставили значима диря в историята на града и региона от периода.

През 70-те години на изминалия век описаните творби са организирани в постоянна изложба – „Старият Сливен“, позиционирана в къща „Миркович“, обект на Художествена галерия „Димитър Добрович“ – Сливен. През 2024 година тази постоянна експозиция бе осъвременена, съгласно съвременните стандарти в сферата на музейното дело.

Проектът за нейното цялостно обновяване бе фокусиран върху представянето на тази живописна сбирка по атрактивен, интригуващ и разбираем за различни типове публики начин. За постигането на тази цел бяха осъществени промени в селекцията от произведения, създадени информационни и рекламни материали, както и тематична сувенирна линия. Обновената експозиция дава възможност за по-задълбочено запознаване с творчеството на един от най-значимите сливенски художници и миналото на родния ни град чрез обособяването на творбите в 5 експозиционни раздела с различни теми, поставянето на акценти върху част от тях (допълнителна текстова, визуална или аудио-визуална информация, разкриваща любопитни факти) и включването на предмети, несвойствени за експозиционните пространства в родните галерии, но отразяващи аспекти от миналото на града – битови предмети и занаятчийски пособия. За пръв път посетителите в къща „Миркович“ ще имат възможността да „надникнат“ в ковчежето със спомени на семейство Добреви, пазещо любопитни истории, свързани с автора и неговото творчество – включени като допълнителна любопитна информация към част от творбите!

Проектът е реализиран с помощта на специалисти от РИМ „Д-р Симеон Табаков“ – Сливен – партньор на културната институция по проекта, и експерти в сферата на музейното дело – Димитър Василев, етнолог и културолог, Национален исторически музей, и д-р Ралица Кацова, графичен дизайнер, РИМ „Стою Шишков“ – Смолян.

Обновяването на постоянната експозиция е осъществено с финансовата подкрепа на Министерство на културата.

ПРЕДИШНА НОВИНАИзкуствен интелект успешно се използва при колоноскопиите в хирургичното отделение в МБАЛ „Д-р Иван Селимински“
СЛЕДВАЩА НОВИНА80 чифта маратонки са откраднати от микробус в Сливен