Някои проблеми в обществото са като дълбоко спящи ракови клетки, които бавно унищожават живият организъм на обществото ни, като ни разболяват и не пощадяват дори най-уязвимите и най-малките. Хазартът е зависимост, която разболява, бързо води до разруха и недоимък, а често и до дългово робство на цели семейства за поколения напред. Половината българи играят хазарт, а близо една трета виждат в хазарта възможност за бързо забогатяване. Обществото ни е болно. Това заяви водачът на листата с кандидати за народни представители от Възраждане – Сливен Климент Шопов.
По думите му, хазартната зависимост може да се нарече тиха зависимост. “Външни белези върху зависимите няма да видите. Но животът на един хазартнозависим не е по-различен от този на човек, който е алкохолнозависим или наркозависим. Семейният, социалният и професионалният живот на един такъв човек често се уврежда трайно. Наблюдава се, че при патологично зависимите от хазарт основната финансова тежест се поема от семейството, основно от хора, които не са директни консуматори на хазарт”, каза още Шопов.
Той коментира, че според проучвания една трета от зависимите претърпяват или раздяла, или развод. “Хазартната зависимост е проблем със широко социално измерение. Социолози са сметнали, че всеки зависим влияе отрицателно на между 10 и 17 души около себе си. Професионалният им живот също претърпява щети – между 21 и 36% от зависимите са загубили своята работа заради хазарта. Няма да е пресилено да кажем, че хазартната зависимост е нож в сърцето на нацията ни, защото тихо я убива”, допълни Климент Шопов.
“В Сливен игралните зали и пунктове за залози са почти толкова на брой, колкото училищата ни. Обществото ни цени хазарта повече от образованието. Освен това, от няколко седмици върху част от стълбовете за осветление в града ни са увиснали реклами на хазартни игри. Последните промени в Закона за хазарта забраниха такива реклами върху държавна и общинска собственост. Но организаторът на хазартни игри е заобиколил закона, като рекламира своята футболна лига и новинарски сайт, които носят името на игралните му зали и казина. Върху рекламите с малък и почти незабележим шрифт са изписани думите „Лига“ и “News”, а с големи букви името на организатора. На практика реклама на футболна лига или новинарски сайт не се вижда, а реклама на хазарт се вижда повече от ясно”, каза още кандидатът за народен представител от Възраждане.
Според него, сериозен проблем е и рекламата в интернет пространството, която е безконтролна. “Една от причините е, че българското законодателство не дава правомощия на СЕМ да регулира онлайн съдържание. Но и СЕМ да имаше компетенции там, в момента капацитет да осъществи такъв контрол няма. Служителите са твърде малко на брой, а и заплатите, които се предлагат за да привлекат нови кадри са твърде ниски. Да, приетите промени в Закона за хазарта за забрана на реклама в краят на 49-ото Народно събрание имат ефект. Вече няма реклама по радиото и телевизията. Но организаторите измислят иновативни схеми за рекламиране. А и в крайна сметка рекламите ли са само проблемът? Проблемът не е ли самият хазарт?”, попита Шопов.
Той е категоричен, че за да се пребори обществото с този тумор, той трябва да се изреже. “Хазартът трябва да бъде забранен. Няма друг начин обществото да се справи с тази зависимост. Но когато се заговори за това веднага се чуват реплики от сорта на: „Много хора работят в залите ще си загубят работните места!“, „Хазартният бранш плаща много данъци!“, и „Ако се забрани, хазартът ще отиде в сивата икономика!“. Всяко едно от тези твърдения е едностранчиво и показва лобизъм. Да, хора работят в залите. Но ако клиентите на тези зали не си дават парите там, а другаде, то на другите бизнеси ще се увеличи оборота и ще се създадат нови работни места. Да, организаторите на хазартни игри плащат данъци, не мисля, че са много но това е друга тема. Но, ако гражданите не си дават парите за хазарт, а за други продукти и услуги няма ли доставчиците на тези продукти и услуги да плащат повече данъци? След като е така, държавата няма да загуби приходи. И последната, често срещана опорка, е че хазартът щял да се премести в сивата икономика. Ами, не. Ако органите на реда си вършат работата, това няма как да стане. България не е голяма страна, и всичко се знае и всеки е познат. Опорките на защитниците на хазарта са лесно опровержими. Въпросът е дали политическата класа има желание да направи едно добро за обществото, да забрани хазарта. Категорично заявяваме, че ако Възраждане управлява страната ще изрежем този тумор. Ще забраним хазарта!”, заяви в заключение Климент Шопов.
За ПП Възраждане можете да гласувате с номер 12 в бюлетината.
Купуването и продаването на гласове е престъпление!