Поливният сезон е към края си и мога да заявя, че успяхме да удовлетворим нуждите на земеделските стопани в региона. Това коментира пред КАНАЛ 6 управителят на „Напоителни системи“ ЕАД – клон Средна Тунджа инж. Пламен Иванов.
Данните показват, че площите, които държавното дружество напоява тази година, са близо два пъти повече спрямо миналата. “Към днешна дата нивото на язовир „Жребчево“ е 132 млн. куб. м. Очакванията са в края на поливния сезон да достигне 105 млн. куб. м. вода. За сравнение – през същия период на 2020 г., нивото на язовира е било едва 83 млн. куб. м.“, заяви още инж. Иванов.
По думите му, язовир „Жребчево“ е многогодишен изравнител и може да обезпечи няколко сушави години. „Според цикличността, която се регистрира от 53-годишната ни хидроложка история, очакваме следващата година да бъде влажна и язовирът отново да възстанови нивото си. Дори и при сушава година, поливен сезон 2025 е обезпечен, тъй като притокът ни е 140 млн., а по разрешение на Министерството на околната среда и водите, Напоителни системи изпуска 100 млн. за един поливен сезон“, обясни инж. Пламен Иванов.
Той припомни, че стриктно се следи и за регламентираното използване на водата. „Още миналата година монтирахме измервателни уреди на язовира. Осигурихме и отдалечен достъп на всички институции, които осъществяват ежемесечен контрол“, каза още Иванов.
Всеки ден служителите на Напоителни системи извършват обход и наблюдение. Разкрита е и нова позиция към Дружеството, която има контролни функции и следи с дрон каналите и площите, които се поливат „Благодарение на предприетите мерки, предпоставките за кражби са сведени до минимум“, категоричен е Пламен Иванов.
Той увери риболовците и туристите, които посещават язовир „Жребчево“, че няма никаква опасност за флората и фауната във водоема, както и за рибовъдните стопанства.
По отношение на ВЕЦ-овете, инж. Иванов заяви, че в този период централите не са преработвали вода за чист енергодобив. „В поливния сезон те обработват единствено водата, която се използва за напояване“, обясни още управителят на клон Средна Тунджа.
През тази година Дружеството работи и по три проекта по Програмата за развитие на селските райони, свързани с рехабилитация на напоителната мрежа. „Дейностите по два от тях вече приключиха, а работата по третия проект ще започне след края на поливния сезон. Предстои да бъдат обновени и други участъци, като целта е загубите на вода да бъдат сведени до минимум“, каза още инж. Пламен Иванов.