Директорът на Регионален исторически музей „Д-р Симеон Табаков“ – Сливен доц. Николай Сираков ще представи книгата си „Бленуваният свят на траките“ на 26 февруари.
В обзорното предаване „Сливен на фокус“ по телевизия Канал 6 директорът на Музея обясни, че това е дългогодишен негов труд. В книгата са представени разкопките, проведени от 2007 до 2013 година, с ръководител д-р Георги Китов, а след това и с Диана Димитрова.
„Тогава проучвахме тракийските надгробни могили в сливенския край. Сливен стана изключително популярен точно с тези разкопки, с артефактите, които открихме тогава – златна маска, ритони, които са уникални. Археологията не приключва само с откриването на експонатите, прибирането им в музея след реставрация и консервация, и излагането им в залите. Археологията продължава и след това с анализ на самите предмети. Така се запълва една доста голяма празнота, която имаме за траките“, обясни доц. Сираков и допълни, че информация за тях се черпи предимно от гръцки и латински извори, които не винаги са коректни.
„Истинският извор на информация са нещата, които откриваме по време на разкопки. Това е информацията, която представям в тази книга. Разгледал съм специално погребалните обреди на траките, тяхната космогония, както и виждането им за отвъдния свят. Затова и книгата се казва „Бленуваният свят на траките“, посочи авторът на книгата.
Към книгата има и каталог, който е изключително ценен за специалистите. Вниманието на читателя привличат и цветните фотографии на артефактите.
„Радвам се, че „Бленуваният свят на траките“ излезе на бял свят и всеки, който желае може да си я закупи от Музея. Това е един от най-комплексните трудове, които обхващат средното поречие на река Тунджа. Книгата ще е полезна и на колегите от Стара Загора и Ямбол, които също работят в това поречие на реката“, каза Сираков.
Официалното представяне на книгата е в сряда /26 февруари/ от 17 ч. в РИМ – Сливен. Заедно с „Бленуваният свят на траките“ от печат излиза и книгата „Античните накити от Регионалния исторически музей – Сливен“. Съдържанието й е свързано с ретроспекция на това как се появяват накитите, каква е тяхната функция и как се променят във времето.
Двете книги са част от събитията, посветени на 120-тата годишнина от създаването на историческия музей в Сливен, която се отбелязва през 2025 г.
През 1905 г. е създадена и галерия „Димитър Добрович“. „Началото на музея е поставено благодарение на подарени 20 картини на Димитър Добрович на читалище „Зора“. Така ние заедно с ХГ „Димитър Добрович“ отбелязваме своите юбилеи. По време на майските празници на културата „Сливенски огньове“ ще представим нови експозиции. Планираме да поканим съкровището на траките от Казанлъшко“, допълни доц. Сираков.
Като част от годишнината е и национална научна конференция, която ще се проведе в Сливен в края на месец октомври.